Mănăstirea FLOREŞTI

Istoricul: Familia Ioan Beldea din Floreşti a avut iniţiativa înfiinţării unei mănăstiri pe raza comunei. Acestei iniţiative a ctitorului Ioan Beldea s-a ataşat imediat Dl. Prof. Ioan Iliescu, primarul comunei Floreşti, Dl. Abrudam Vladimir, consilier şi credinciosul Emil Polboaca. După sfinţirea pietrei de temelie a bisericii, s-a ataşat colectivului şi preotul paroh al comunei Floreşti, Vasile Fizeşan. Mai mulţi credincioşi ai comunei au donat terenul necesar construcţiilor aşezământului la care s-a adăugat şi 1,28 ha ale Primăriei. La 16 august 1994 s-a început construirea clădirii pentru chilii, bucătărie şi un paraclis, iar în noiembrie acelaşi an clădirea a fost terminată. Este o construcţie din zid, etajată şi acoperită cu ţiglă. Astfel au fost create condiţii de adăpost şi trai pentru vieţuitoarele mănăstirii.