Mănăstirea JACUL ROMÂNESC

Istoricul: Construită în 1788-1797 pe locul unei biserici din lemn în timpul preotului Ştefan Balas din Săcele-Braşov, este un monument neoclasic adaptat exigenţelor de cult ortodox.

Descriere: Biserica este primul lăcas crestin romanesc din piatră din zonă. Construită in 1788-1797 pe locul unei biserici din lemn in timpul preotului Stefan Balas din Săcele-Braşov, este un monument neoclasic adaptat exigentelor de cult ortodox.

Pictura: Veche din secolul al XVI-lea, realizată de pictori necunoscuţi din Moldova, din pricina incendiilor prin care a trecut biserica s-a distrus, iar aceea din anul 1828 a fost în întregime refăcută, aşa cum arată inscripţia de la intrarea în pronaos. Meşterii au folosit tehnica tempera, iar ca sistem de distribuire a scenelor s-au condus după erminia ortodoxă. Tabloul votiv aşezat pe peretele vestic al pronaosului, în dreapta uşii de intrare, înfăţişează toată familia ctitorului Alexandru Lăpuşneanu, care a avut patru fete şi patru băieţi.

Altele: Se mai păstrează de atunci: clopotul, un antimis (val liturgic) si un potir de aur.