Mănăstirea LIPOVA

Istoricul: Fondată în 1764, este menţionată şi în 1801 ca mănăstire de calugări Tisa Lipovei, cu biserică de lemn. A fost metoc al mănăstirilor Secu şi Neamţ. În 1910 biserica a ars şi obştea de atunci a părăsit-o. In 1955, mai vieţuia doar un arhimandrit care, din cauza regimului, a părăsit-o.

Descriere: Aşezământul este construit într-o poiană largă înconjurată de o pădure cu foioase.

Pictura: Pictura a fost realizată de pictorul bisericesc Vichi Lica.

Altele: După revoluţia din 1989 mai mulţi călugări din Roman, ajutaţi de un comitet de iniţiativă din comună, au reînfiinţat în 1995 mănăstirea, cu obşte de călugări. Părintele Ieromonah Varsanufie Dumitru, cu binecuvântarea Episcopului Eftimie Luca, a ridicat o clădire din zid pentru chilii, paraclis, trapeză şi bucătărie. Clădirea este orientată de la vest la est şi este acoperită cu plăci de azbociment. În faţa acestei clădiri, la circa 100 m, a fost sfinţit locul pentru construcţia noii biserici a mănăstirii. La 100 m nord de biserică, urmează să fie construită gospodăria anexă, din care s-a realizat, până la 10 octombrie 1997, grajdul pentru animale. Din mai 1997, conducerea mănăstirii a primit-o Ieromonahul Elefterie Păduraru, care se străduia în toamna 1997 să finalizeze lucrările la clădirea chiliilor. Părintele are în plan ca viitoarea clădire a mănăstirii cât şi noua biserică să le construiască pe o ridicătură de pământ la circa 250 m distanţă de actuala zidire, unde accesul este mult mai uşor pentru mijloacele de transport şi unde se află sursa de apă şi posibilităţi pentru electrificarea aşezământului.