Mănăstirea MĂRCUŞ

Istoricul: Tradiţia orală spune că, în secolul al XVIII-lea, pe actualul loc a fost o mănăstire care a căzut pradă barbariei habsburgice. În 1962 a fost ridicată o biserică din zid, pe care a demolat-o regimul comunist. Credincioşii din zonă au ridicat în 1973 o nouă biserică, care n-a rezistat nici această, cazând pradă îndârjirii secretarului de partid al judeţului Covasna, ungurul Carol Kirali, care a dat ordin să fie demolată.

Mănăstirea MĂRCUŞ

Descriere: Biserica este din zid pe fundaţie de beton, în formă de cruce. Are trei turle şi este acoperită cu tablă de aluminiu.

Mănăstirea MĂRCUŞ

Pictura: S-au executat lucrări de pictură de către pictorul Ovidiu Preotescu.

Mănăstirea MĂRCUŞ

Altele: Clopotniţa s-a construit la intrarea în incintă. Corpul de chilii, construit lângă biserică, este din cărămidă şi are parter şi etaj. În afară de cele 12 chilii, în clădire este stăreţia, trapeză, bucătăria şi cămările de alimente.