Mănăstirea NAŞTEREA MAICII DOMNULUI – FĂGET

Istoricul: Cu mai multe secole în urmă, probabil încă din vremea lui Mihai Viteazul(în vetre de sihăstrie românească este menţionat secolul al XVII-lea), mai la vale de actualul loc, a fost o mănăstire şi un sat Săliştel pe platou. Viaţa monahală în mănăstire a fost întreţinută de maici. Aceasta a durat până în anul 1772, când n-a mai putut scapă de urgia habsburgică, Mănăstirea şi satul fiind arse de generalul Bukow. De atunci până în 1993, Mănăstirea n-a mai fost reînfiinţată. Meritul reînvierii vieţii monahale pe aceste meleaguri aparţine credincioşilor din satul Boholt, aflat la 4 km vest de aceste locuri şi al Episcopului vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, Serafim Făgărăşanu, fiu al acestor locuri, care a iniţiat reînfiinţarea mănăstirii, sfinţind şi locul pentru construcţii la 20 iulie 1993. În 1994 a populat-o cu primele vieţuitoare, rasofora Macrina Cuca şi monahia Alexandra Rusu, care o perioadă a deţinut şi funcţia de stareţă. Puţine, dar inimoase, cu străduinţă şi munca îndârjită, pe această înaltă colină s-a împrejmuit incinta cu ulucă din scândură, s-a construit un altar de vară şi a fost turnată fundaţia şi platforma pentru a se construi un corp de chilii. Nevoia de rugăciune şi slujire, a făcut ca să se improvizeze pentru început o capela în cantonul drumurilor, aflat în marginea şoselei, la vale de mănăstirea. În perioada 1996-1997 s-au construit două clădiri din zid numai parter, acoperite, una cu plăci de azbociment, alta cu ţiglă.

Altele: Clădirile sunt orientate de la sud la nord. Într-o clădire sunt opt încăperi (cinci chilii, camera pentru oaspeţi, bucătăria şi trapeza) iar în cealaltă, magaziile şi beciul. Clădirile sunt construite la vest de altarul-paraclis, ridicat în 1996. Acesta este o construcţie în formă pătrată, din lemn pe fundaţie de beton, închisă cu geamuri ornamentale şi acoperită cu tablă zincată.