Mănăstirea PIATRA SFÂNTĂ – TĂRATA

Istoricul: Cu câteva secole în urmă, pe piscul înaltului deal al Socolei erau numai codri bătrâni şi câte un bordei sau o stână. La începutul secolului al XVIII-lea s-au stabilit aici câţiva călugări schimnici, care şi-au durat o mică sihăstrie din bârne şi un altar pentru rugăciune, căruia i se spunea Buna

Mănăstirea PIATRA SFÂNTĂ – TĂRATA

Descriere: Incinta mănăstirii este mică. Are un gard din fier forjat la stradă şi pe celelalte laturi gard de beton.

Pictura: Biserica n-a fost niciodată pictată, ci numai tencuită şi zugravită în interior cu desene decorative, iar în exterior tencuită şi văruită cu praf de piatră, de culoare alb-închis.

Altele: În inventarul bisericii se pastrează unele obiecte cu valoare istorică, precum: Liturghierul din 1759, două Evanghelii în slavonă din 1766, Triodul 1768 etc.