Mănăstirea SCHIMBAREA LA FAŢĂ – ILVA MARE

Istoricul: În zonă n-a existat viaţă monahală până la Revoluţia din 1989, dată după care Ieromonahul Daniel Ureche, localnic al Ilvei Mari, a avut iniţiativa construirii unui locaş de închinăciune monahală. În acest scop părinţii domniei sale au donat terenul necesar construirii ansamblului mănăstiresc. Bartolomeu Anania, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului, a dat aprobarea şi a sfinţit locul în 1992, după care s-au început şi construcţiile. În 1996 biserica era terminată şi pictată. La 40 m nord de biserică s-a construit o clădire din lemn, acoperită cu tablă de aluminiu pentru trapeza, bucătărie şi patru chilii, iar alături de ea o mică clădire tot din lemn, acoperită cu şindrilă pentru magazii şi beci. La 10 m sud-est de biserică este ridicat altarul de vară, din lemn, pe temelie de piatră, acoperit cu şindrilă (draniţă), iar la 10 m vest de biserică este construită clopotniţa din lemn, pe temelie din bolovani de piatră şi beton.

Descriere: Biserica este o construcţie mică din lemn, în formă de navă, pe fundaţie de piatră, compartimentată în altar, naos, puţin spaţios, şi pronaos, mult mai spaţios. Are pridvor deschis, cu un grilaj de lemn de jur împrejur, înalt de 1 m. Este susţinut de patru stâlpi din lemn aşezaţi în faţă. Uşa de intrare în pronaos este masivă, din lemn de brad, cu o sculptură simplă. Catapeteasma din lemn sculptat este înaltă până la boltă. Turla este pe pronaos-pridvor, de formă pătrată, acoperită cu şindrilă. Altarul este luminat de o fereastră la răsărit şi alte două pe zidurile laterale, naosul este luminat de o fereastră la sud şi alta la nord, iar pronaosul n-are ferestre. Toate ferestrele sunt din lemn şi duble.

Altele: Incinta este cu iarbă, copaci în jur (arţari şi brazi) şi împrejmuită cu gard de ulucă.