Mănăstirea SCHIMBAREA LA FAŢĂ - SITA

Istoricul: În zonă n-a existat niciodată o viaţă monahală. S-a ivit prilejul înfiinţării aşezământului în 1997, când ieromonahul Arsenie Muscalu, donează în acest scop 1,7 ha de teren şi casa moştenită de la părinţii săi Gheorghe şi Maria Muscalu, suprafaţa fiind completată cu încă 0,30 ha donate de credincioasa Maria Stroe şi 1,10 ha cumpărat. Episcopia Harghitei şi Covasnei a aprobat înfiinţarea mănăstirii (aceasta aflându-se sub directa ascultare a Episcopiei) având şi o contribuţie financiară importantă, cu care s-au început lucrările de construcţie ale paraclisului şi clădirii pentru chilii. După sfinţirea locului în 1997, paraclisul s-a construit într-un timp record şi în 1998 a fost sfinţit. Mănăstirea a fost ridicată de parohia Sita Buzăului, cu largul concurs al celorlalte parohii din Buzăul ardelean, meritul principal fiind al credincioşilor din zonă. S-a implicat în această acţiune şi primăria din Sita Buzăului.

Descriere: Paraclisului este din lemn, pe fundaţie de beton, în formă de navă, cu spaţiul compartimentat în altar, naos şi pridvor închis. Altarul este luminat de o fereastră la răsărit, naosul de câte două ferestre pe fiecare parte, iar pridvorul de câte o fereastră la sud şi nord. Ferestrele sunt din lemn, dreptunghiulare, terminate în arc. Cele din pridvor sunt de dimensiuni mai mici.

Altele: Clopotniţa, improvizată pe un schelet din lemn acoperit cu ţiglă, este la 5 m sud de pridvor.