Mănăstirea SF. IOAN BOTEZĂTORUL

Istoricul: În zonă nefiind nici un asezonând monahal, PSS Galaction Stânga, episcop al Alexandrei şi Teleormanului, a avut iniţiativa înfiinţării mănăstirii cu destinaţia pentru maici, în satul Brânceni, unde primăria a asigurat terenul pentru construcţia aşezământului. Sarcina înfiinţării obştii şi grija lucrărilor de construcţie a revenit PC monahia Teodora Doca, fosta economa la Mănăstirea Teghea - jud. Satu Mare, dar originară din sudul ţarii. La 7 ianuarie 1998 s-a făcut sfinţirea locului, iar în 17 mai a fost construită o clădire cu parter şi etaj din cărămidă BCA, acoperită cu ondulin de culoare grena închis. Clădirea are în componenta trapeza, bucătăria, 4 chilii şi baia la parter, iar la etaj paraclisul.