Mănăstirea SFÂNTUL MARE MUCENIC DIMITRIE – SIGHIŞOARA

Istoricul: Piatra de temelie a fost pusă de către Arhiepiscopul Andrei Andreicuţ în ziua de 26 octombrie 1997. În anul 1999 a început construcţia la corpul de chilii, lucrare care a fost terminată in anul 2000. În anul 2001 s-a început lucrarea Bisercii, care a şi fost finalizată în acelaşi an, ulterior ridicându-se şi anexele gospodăreşti.

Descriere: Mănăstirea este construită în stilul Cruce Greacă Inscrisă.

Pictura: Mănăstirea este pictată în frescă stilul neobizantin şi posedă moibilier sculptat din stejar. A fost executată de Constantin Bumbu şi fiii săi, toţi din Dej, iar mozaicul este opera lui Cristian Tighir din Timişoara.