Mănăstirea SFÂNTUL VOIEVOD ŞTEFAN CEL MARE – SLĂNIC

Istoricul: Iniţiativa înfiinţării mănăstirii a avut-o românul Grigore Vasile, stabilit în America, care finanţează şi ridicarea construcţiilor. Episcopia Romanului a dat binecuvântarea pentru înfiinţarea mănăstirii cu obşte de călugări şi a întocmit formele necesare în anul 2000, când s-a deschis şantierul pentru începerea lucrărilor. Pentru organizarea obştei şi conducerea mănăstirii a fost dată ascultare Protosinghelului Leonte Daniel. Lucrându-se cu abnegaţie s-a reuşit în scurt timp să se ridice corpul de chilii, clădire din cărămidă BCA, care are parter, etaj şi mansardă şi este acoperită cu tablă. La capătul de răsărit al corpului de chilii s-a construit paraclisul pentru slujire în toate anotimpurile, până se va construi şi biserica pentru care a şi fost sfinţit locul.

Mănăstirea SFÂNTUL VOIEVOD ŞTEFAN CEL MARE – SLĂNIC

Descriere: Corpul de chilii, clădire din cărămidă BCA, are parter, etaj şi mansardă şi este acoperită cu tablă. La capătul de răsărit al corpului de chilii s-a construit paraclisul pentru slujire în toate anotimpurile, până se va construi şi biserica pentru care a şi fost sfinţit locul.Paraclisul mănăstirii are spaţiul interior repartizat în altar şi naos, lateral adăugându-se un pridvor închis. Catapeteasma bisericii este din stejar sculptat.

Mănăstirea SFÂNTUL VOIEVOD ŞTEFAN CEL MARE – SLĂNIC

Pictura: Biserica este pictată în frescă.