Mănăstirea Sfinţii Împăraţi CONSTANTIN şi ELENA – ŞOLDANA

Descriere: Biserica este o construcţie în formă de navă, din zid de cărămidă de mână, pe fundaţie de piatră brută de carieră. Are altar, naos şi pridvor închis. Altarul este luminat de o fereastră la răsărit iar în partea sudică i s-a adăugat o cameră pentru veştmântărie. Catapeteasma este din lemn de tei nesculptat. Naosul este luminat de două ferestre la sud şi una la nord. Pridvorul, cu intrarea prin sud, pe o uşă de lemn brut cu două canaturi, este luminat de o fereastră la vest.

Pictura: Executată în anul 1995 de pictorii Gheorghe Simionica, din Flămânzi, şi D. Aniculesei, din Botoşani. În pridvor şi naos sunt pictaţi toţi sfinţii, inclusiv cei autohtoni.

Altele: Clopotniţa urmează să fie construită la sud de biserică, până atunci clopotele fiind puse pe un cadru din lemn.