Mănăstirea SOCOLUL DE CÂMPIE

Istoricul: Biserica a fost construită între anii 1942 şi 1958 prin contribuţia credincioşilor şi grija preotului paroh de atunci, Nicolae Plămădeala, care s-a ocupat şi de renovările necesare în timp. În anii 1962-1964 s-a executat pictura bisericii, iar în anul 1974 a fost sfinţită cu hramul Sfinţii Apostoli Mihail şi Gavriil. S-a sfinţit de Episcopul Emilian Răşineanul de la Sibiu, cu un sobor de preoţi. În 1994 a fost terminată ultima renovare, când s-a restaurat şi pictura unde a fost cazul. Tot în 1994 a fost numit preot Ieromonahul Simion Pop şi biserica parohială a fost transformată în aşezământ monahal.

Descriere: Biserica este o construcţie masivă din zid de cărămidă şi piatră, în formă de cruce. Spaţiul este compartimentat în altar, naos şi pronaos foarte spaţios. Are şi pridvor deschis, susţinut de stâlpi din zid. Turla este înaltă, construită pe pronaos şi pridvor. Are şi funcţie de clopotniţă.

Pictura: Plafonul şi peretele dinspre pronaos sunt pictate.