Mănăstirea ADAMEŞTI

Altele: La 25 m nord de actuala bisericuţă s-a turnat fundaţia pentru un viitor paraclis din zid, încadrat de chilii în partea vestică. Când acesta va funcţiona, actuala bisericuţă (paraclis) de lemn va fi mutată, pe locul ei urmând să se construiască biserica mare a mănăstirii. Clopotniţa va fi construită la 20 m vest de biserică. Va fi din zid, cu gang de intrare pictat, iar la parter şi la etajul I va fi câte o chilie pe dreapta şi stânga, la etajul 2 fiind instalate clopotele. Avându-se în vedere că actuala bisericuţa este neîncăpătoare în unele sărbători de vară, s-a construit la 15 m sud de ea un altar din lemn pentru slujbe, acesta servind şi ca aghiasmatar.