Mănăstirea TEGHEA

Istoricul: După tradiţia orală, pe la 1344 ar fi existat în zonă un schit despre a cărei existenţă s-a pomenit şi în secolul al XVIII-lea. Dar documente sigure privind Schitul nu s-au găsit până în prezent.

Mănăstirea TEGHEA

Descriere: Complex monahal care cuprinde: o bisericuţă de lemn în stil maramureşean, un altar de vară, o casă monahală cu două nivele şi cu un paraclis încorporat, precum şi atelire de pictură şi croitorie.

Mănăstirea TEGHEA

Altele: Este interesant pentru credincioşi să ştie că Mănăstirea păstrează părţi din moaştele celor 40 de sfinţi mucenici care au pătimit în Iezerul Sevastiei.