Mănăstirea VODIŢA

Istoricul: Situată pe valea cu acelaşi nume, este una dintre cele mai vechi ctitorii din ţară. A fost ridicată între anii 1364-1370, cu cheltuiala Voievodului Vladislav I şi prin truda călugărului Nicodim, venit din Serbia prin trecerea Dunării în dreptul văii Vodiţa. De reţinut că eruditul călugăr Nicodim a ridicat zidurile cu mâinile lui şi tot el a pictat-o.

Mănăstirea VODIŢA

Descriere: Pe pronaos se afla o turlă oarbă construită în stil maramureşean, pătrată la bază şi cu acoperişul piramidal foarte înalt.

Mănăstirea VODIŢA

Pictura: Pictura în frescă pe tencuială este semnată de Eugen şi Florica Papici.

Mănăstirea VODIŢA

Altele: În spatele frumosului corp de chilii care este construit la 10 m nord de biserică, s-au mai ridicat două clădiri din bolţari de ciment şi cărămidă BCA, cu etaj şi acoperiş de tablă, pentru gospodăria anexă a mănăstirii.