Mănăstirea BUCIUM

Istoricul: Scurtul istoric al schitului ni-l redă pisania aflată deasupra uşii: Cu vrerea Tatălui, cu ajutorul Fiului şi cu Săvârşirea Sfântului Duh, Schitul Bucium a fost întemeiat în 1863 de Ieromonahul Nicon Popescu. Paraclisul a fost sfinţit în anul 1871 de Mitropolitul Calinic Miclescu. Prin osârdia şi cu sprijinul Înalt Prea Sfinţitului Justin Moisescu, Mitropolitul Moldovei şi Sucevei, în anul mântuirii 1963-1967, acest paraclis a fost înălţat şi lărgit.

Mănăstirea BUCIUM

Descriere: Clădire din zid în formă de cruce cu spaţiul interior împărţit în altar, naos, pronaos şi pridvor. Catapeteasma din lemn sculptat urcă până la boltă. Naosul este delimitat de pronaos prin arcada care susţine bolta. Pe naos este o turlă deschisă de formă hexagonală. Lumina pătrunde în interior prin cele trei ferestre din pronaos aşezate pe peretele vestic. Pridvorul, cu un spaţiu mic, este luminat de o fereastră mare la vest. Intrarea se face prin partea sudică, printr-o uşă de lemn. Pardoseala este din parchet în altar, naos şi pronaos, şi gresie în pridvor. Acoperişul este din tablă zincată.

Mănăstirea BUCIUM

Pictura: În tehnica frescă a fost executată în anii 1966-1967 când s-au făcut reparaţiile şi unele modificări construcţiei. Autorul lucrării a fost pictorul V. Pascu.

Altele: Incinta schitului este foarte spaţioasă cu o plantaţie de pomi pe partea dreaptă. În jurul bisericii sunt mulţi castani bătrâni.