Schitul BEREVOII MICI

Istoricul: Ca şi în secolul al XVII-lea, Mănăstirea Berevoii Mari, ajutată de credincioşii din Berevoii Mici, a reînfiinţat Schitul construind în acelasi loc o bisericuţă şi o mică clădire pentru câteva chilii, aşa că după 1994 a reînviat şi aici viaţa monahală. De construcţiile de aici s-a ocupat tot inginerul Ioan Spanache, de la Berevoii Mari, devenit călugăr. Conducerea lucrărilor i-a fost încredinţată Părintelui vicar administrativ Aurel Răduleţ de la Arhiepiscopia Sibiului.

Descriere: Biserica actuală este reclădită din lemn pe vatră vechiului schit de credincioşii din satul Berivoi.