Schitul BRĂTEŞTI

Istoricul: Biserica a fost construită pe la 1630 pe ruinele alteia mai vechi. A avut obşte de călugăriţe şi a funcţionat ca metoc al mănăstirii Robaia. Între anii 1914-1924 a fost părăsită şi a ajuns într-o stare de degradare.După renovare a fost populată cu călugăriţe până în 1957, dar din 1957-1959 obştea a fost de călugări, preot slujitor şi conducător al obştei fiind părintele Macarie. Datorită decretului 410/1959, Schitul şi-a încetat activitatea. În 1997 a fost reactivat ca metoc al mănăstirii Robaia. Maicile se deplasează şi activează aici prin rotaţie de la Mănăstirea Robaia aflată la circa 4 km spre nord-vest, nefiind condiţii la sfârşitul anului 2000 ca obştea să rămână permanent în schit.

Descriere: S-au început unele lucrări de reparaţii ale bisericii şi când se va ridica un corp de chilii obştea de maici va fi stabilă la schit.

Pictura: A fost renovată de superiorul mănăstirii Robaia cu ajutorul credincioşilor în perioada 1914-1928 când a fost restaurată şi pictura.