Schitul CUVIOSUL MUCENIC PAISIE (CAPŞA) - BICAZ

Istoricul: În 1991 o credincioasă în vârstă, donează mănăstirii Tarcău un teren pentru construcţia unei biserici. Stareţul din acel an al mănăstirii, Ioachim Rad, iniţiază înfiinţarea unui schit aici, în Bicaz, însărcinându-l pe Ieromonahul Modest Rusu să se ocupe de construirea bisericii. Cu greutăţile inerente începutului, s-a reuşit ca din 1992 până în 1995 biserica să fie construită, urmând să fie pictată.

Descriere: La 13 mai 2001 Părintele stareţ Ciprian Zaharia a informat că a fost ridicat şi corpul de chilii, în afara incintei bisericii, al cărei spaţiu mic n-a făcut posibilă construcţia aici.