Schitul FOLTEA (SFÂNTUL OPREA MICLAUŞ)

Istoricul: În aceste locuri a existat un schit din lemn, unde în anul 1744 s-a adăpostit apostolul ortodoxiei transilvane, călugărul Visarion. Nu se cunoaşte când a dispărut schitul, probabil tot după 1760, din cauza prigoanei austriece, dar între 1923-1925 în zilele Regelui Ferdinand I, Mitropolit al Ardealului fiind Dr. Nicolae Bălan, la stăruinţele protopopului Dumitru Boroia, ing. Nicolae S. şi epitropului D. Ghiboiagiu s-a ridicat actuala biserică de piatră, în cinstea eroilor din primul război mondial.

Pictura: Pictura s-a realizat în anii 1992-1993 de o fostă călugăriţă din Răşinari, pe nume Viorica.

Altele: În incintă există o căsuţă veche cu o chilie în care trăieşte părintele Nicodim şi o alta mai mică construită din cărămidă de către părintele Nicodim, care adăposteşte două chilii. În 1995 s-a ridicat şi o clopotniţă nouă în care au fost instalate cele două clopote achiziţionate în ultimii ani.