Schitul MARGINEA

Istoricul: Schitul s-a construit din temelii începând cu data de 15 mai 1994, la iniţiativa Preotului paroh Iulian de la Cotul Luncii, zona Fălticeni. Biserica-paraclis din lemn a fost terminată şi sfinţită la 24 septembrie 1995.

Descriere: Pavilionul administrativ din estul bisericii, de 32 m lungime cu parter şi etaj, a fost construit în paralel cu biserica. O altă clădire de 82 m lungime s-a construit în latura nordică. În 1996 s-a început o nouă clădire pentru 20 de chilii. Este în plan ridicarea unei biserici din zid şi amenajarea unor spaţii pentru cazarea credincioşilor.