Schitul PĂLTINIŞ

Istoricul: Biserica aparţine Arhiepiscopiei Sibiului şi este ctitoria pururea pomenitului Mitropolit Dr. Nicolae Bălan al Ardealului. A fost construită din lemn de brad între anii 1925 şi 1927, cu ajutorul Ministerului Cultelor, Ministerului Sănătăţii şi al altor instituţii. Executant al construcţiei a fost meşterul Şerban Cruciat din Răşinari, sub conducerea unui arhitect. Sfântul Altar şi catapeteasma au fost executate de Societatea Autonomă Stil din Bucureşti.. Este acoperită cu şindrilă ca şi clădirile anexe din jur.

Schitul PĂLTINIŞ

Descriere: Stilul de construcţie imită stilul vechilor biserici din Transilvania.

Schitul PĂLTINIŞ

Pictura: Pictura iconostasului a fost realizată de pictorul Vasilescu în 1944. Biserica este tencuită în interior şi urmează să fie pictată

Schitul PĂLTINIŞ

Altele: Clopotniţa este construită spre platoul mai ridicat din apropierea bisericii unde este un grup de brazi. Cele două clopote de bronz din clopotniţă au fost turnate de fosta fabrică Schact-Kantz în anul 1927. Slujbele sunt anunţate prin cele două toace, una din metal şi alta de lemn.