Schitul SF. MARE MUCENIC GHEORGHE

Istoricul: Bisericuţa este ctitorită în 1950 de fostul Mitropolit al Olteniei, Firmilian (+ 1972). Este o clădire mică, din zid de cărămidă, care are altar, naos şi pridvor închis. Catapeteasma este din lemn sculptat. Naosul este luminat de o fereastră largă pe partea nordică, iar pridvorul de câte două ferestre pe fiecare parte a zidurilor şi alte două în faţă (vest), la intrare.

Pictura: Nu are pictură interioară. Icoanele de pe catapeteasma şi cele din naos sunt pictate de Gruia Floruţ, din Craiova.

Altele: Toate ferestrele au grilaj metalic. Uşa la intrarea în pridvor este metalică, având geam în partea superioară. Toate geamurile de la ferestre şi de la uşă sunt mate. Pardoseala este din parchet în naos şi de ciment în pridvor. Nu are nici o turlă, iar pe acoperişul din tablă sunt trei cruci. Faţadele la exterior sunt simple, tencuite.