Schitul SF. PANTELIMON

Istoricul: Simţindu-se nevoia promovării vieţii religioase a credincioşilor din Teleorman în scopul apărării împotriva prozelitismului sectar, Prea Sfinţitul Episcop Galaction al Alexandriei şi Teleormanului a iniţiat înfiinţarea mănăstirii cu destinaţie pentru călugări în comuna Siliştea Gumeşti. A fost aprobată de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la 15-16 decembrie 1998. De menţionat că, în urmă cu circa 300 ani a mai existat o mănăstire în marginea satului Siliştea (fondată 1691).

Descriere: Biserica schitului, în stil maramureşean este singura care are destinaţia specifică serviciului religios, accentuând noua destinaţie data construcţiilor cazone de altă dată. Biserica are dimensiunea de 12x7 metri ca suprafaţă, turla pe pronaos cu înălţimea de 22 de metri şi crucea de 2 metri.

Pictura: Biserica este pictat în frescă.

Altele: Desi biserica veche nu avea nici 100 de ani, în inventarul ei aflăm opt icoane vechi, deosebit de valoroase.