Schitul SFÂNTUL DANIIL SIHASTRU (RÂPA LUI COROI)

Istoricul: În zona râpoasă a schitului Sfântul Daniil Sihastru, din trecutul mai îndepărtat până aproape de zilele noastre, se nevoiau în mici peşteri sihaştri curajoşi, care doreau să aibă o viaţă spirituală aleasă. I s-a spus Râpa lui Coroi din anul 1763, când un dregător din sfatul ţării, Ioan Coroi, fiind la vânătoare, s-a prăbuşit în această prăpastie. Înainte de războiul din 1939-1945, a stat aici într-un bordei duhovnicul Calistrat Bobu, de la Mănăstirea Sihăstria. După război, au trăit aici schimonahia Valentina, decedată în 1961, şi fiica ei, schimonahia Emiliana.

Descriere: Biserica, construcţie mică din lemn, pe fundaţie de beton, compartimentată în altar, naos, pronaos, pridvor închis. Are şi un pridvor deschis, susţinut în faţă de patru stâlpi din lemn, câte unul lateral şi alţi doi în spate. De jur-împrejur are un grilaj din lemn, înalt de 1,15 m. Altarul este luminat de o fereastră la est, în vreme ce naosul, pronaosul şi pridvorul închis, de câte o fereastră la sud şi nord. Toate ferestrele sunt din lemn, duble, de formă dreptunghiulară, cu grilaj metalic la mijloc. Intrarea în pridvorul închis se face prin partea de vest, printr-o o uşă de lemn sculptat. Catapeteasma este din lemn de stejar sculptat. Pe naos este o turlă oarbă, octogonală, cu acoperişul piramidal. Pardoseala bisericii este din scândură, iar acoperişul, din tablă de aluminiu, aşezată în solzi. Exteriorul este căptuşit cu draniţă.

Pictura: Interiorul este îmbrăcat în lambriuri şi împodobit cu icoane.

Altele: Clopotniţa, construită la sud-est de biserică, este din lemn, acoperită cu şindrilă.