Schitul SFÂNTUL VASILE CEL MARE – BODEŞTI

Istoricul: După ce a construit fântâna şi troiţă, familia Vasile şi Elena Iovu s-a gândit ca ar fi bine să construiască şi un paraclis, în care să se ţină slujbe pentru credincioşii din apropiere. Au întreprins demersurile necesare şi în anul 1996 au obţinut aprobarea şi binecuvântarea Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei. La 4 august 1996 a fost sfinţit locul pentru ridicarea paraclisului, pe suprafaţă de 3 ha donată de familia Iovu. Muncindu-se cu multă râvnă şi cu o bună organizare, s-a reuşit ca până la venirea iernii să se construiască paraclisul, o construcţie din lemn, foarte spaţioasă, acoperita cu draniţă. Pentru oficierea slujbelor duminicile şi sărbătorile, Mănăstirea Bistriţa l-a însărcinat pentru început pe Ieromonahul Pavel. Tot în cursul anului 1996 a fost turnată fundaţia pentru o biserică mare din zid şi pentru corpul de chilii. În 1997 când am fost la Bodeşti se lucra de zor la ridicarea celor două construcţii.

Descriere: Corpul de chilii se află la 30 m de biserică, o clădire parter şi etaj, lungă de 30 m şi lată de 12 m, orientată de la nord la sud. La parter are cerdac, susţinut de stâlpi din beton, iar la etaj, cerdac susţinut de stâlpi de lemn sculptaţi, cu grilaj de scândură. Clădirea este acoperită cu tablă.