Schitul TELCISOR

Istoricul: Pentru călugării care vor să traiască o viaţă duhovnicească mai ascetă părintele stareţ Paisie Iloaie a ctitorit în 1995 Schitul Buscat, din satul Telcisor, judeţul Bistriţa Năsăud.

Descriere: Biserica este o construcţie din lemn în formă de navă, pe temelie din bolovani de piatră prinşi în ciment, cu spaţiul compartimentat în altar, naos, pronaos şi pridvor deschis. Pridvorul deschis este susţinut în faţă de patru stâlpi din lemn şi în spate de doi stâlpi. Este înconjurat de un grilaj de lemn înalt de 95 cm. Peste pridvor este o turlă stil maramureşan, cu acoperişul piramidal. Uşa de intrare în pronaos este din lemn frumos sculptat. Pardoseala este din duşumea de scândură. Biserica este acoperită cu şindrilă.