Mănăstirea CIUCEA

Istoricul: Poetul Octavian Goga a lăsat prin testament că aici, în proprietatea lui, să se înfiinţeze o mănăstire. Testamentul a fost adus la îndeplinire şi în 1940 a luat fiinţa mănăstirea. Viaţa duhovnicească dusă de şapte maici a încetat în 1960, urmare a Decretului nr. 410/1959, maicile fiind alungate din mănăstire. Începând cu aprilie 1995 Mănăstirea a fost reînfiinţată şi viaţa monahală a fost reluată prin popularea mănăstirii, tot cu maici. Mănăstirea are o biserică din lemn şi o clădire pentru chilii în care s-a amenajat şi un mic paraclis, unde se fac slujbele zilnice. De sărbători şi în zilele de duminică, la slujbe participă şi credincioşii din zonă.

Descriere: S-au făcut primele lucrări de reparaţii la acoperişul clădirii şi zugrăveli, amenajarea chiliilor şi a unui paraclis în fosta trapeză. A fost adus iconostasul şi stranile de la vechea capelă a Seminarului Teologic din Cluj-Napoca.

Pictura: Pictura pe pânză de este executată de meşteri necunoscuţi.