Mănăstirea CUVIOSUL IOAN IACOB ROMANUL - PIATRA CRAIULUI

Istoricul: Mănăstirea Piatra Craiului, cum i s-a spus la început, a luat fiinţă datorită unei credincioase din localitatea Bucea, pe nume Viorica Iorgulescu care a donat terenul şi o mică construcţie din zid pentru adăpostirea călugărilor. La 1 martie 1995 s-a aprobat înfiinţarea mănăstirii, iar la 1 iunie a avut loc sfinţirea locului. Până la formarea obştii mănăstirii sarcina rezolvării problemelor administrative şi organizarea şantierului de construcţii a avut-o preotul Mircea Dejeu de la parohia Bucea. Între timp a fost împuternicit ca stareţ monahul Gherontie Maxim de la Mănăstirea Turnu, din eparhia Râmnicului, în scurt timp a fost amenajat drumul până la mănăstire şi s-a construit o mică bisericuţă din lemn. Are numai altar şi naos, este în formă de navă, cu o turlă înfundată pe naos. Pardoseala este din lemn, acoperişul cu plăci de azbociment.