Mănăstirea DERVENT

Istoricul: În apropierea ruinelor cetăţii antice Dervent din lunca Dunării, în sec. al IX-lea a luat fiinţa o puternică sihăstrie, înfiinţată de călugări autohtoni, sub influenţa vechilor aşezări monahale din partea locului.

Mănăstirea DERVENT

Descriere: Aşezământul cunoscut drept Mănăstirea Dervent este o ctitorie a monahului Elefterie Mihai (1929-1936) şi a fost ridicată pe locul unui cimitir creştin. Biserica, în formă de cruce, a fost construită după planurile arhitectului N. Săvulescu din Călăraşi.

Mănăstirea DERVENT

Altele: În interiorul Bisericii se află, o icoană făcătoare de minuni, ce a fost donată mânăstirii de o familie înstărită şi despre care mulţi oameni mărturisesc că a avut efecte curative asupra lor. altă minune se află într-un Paraclis, iar o surată a acesteia este plasată în exteriorul acestuia. Este vorba despre o cruce de piatră, despre care se pare că se măreşte vizibil în înălţime. altă minune se află într-un Paraclis, iar o surată a acesteia este plasată în exteriorul acestuia. Este vorba despre o cruce de piatră, despre care se pare că se măreşte vizibil în înălţime. O altă minune se află într-un Paraclis, iar o surată a acesteia este plasată în exteriorul acestuia. Este vorba despre o cruce de piatră, despre care se pare că se măreşte vizibil în înălţime.