Mănăstirea DOAMNEI – MOGLĂNEŞTI

Istoricul: Ctitorită de Doamna Safta, soţia Domnului Moldovei, Gheorghe Ştefan (de la Pârâul Doamnei) , în anul 1658, aşezământul fiind atestat în 1677 potrivit unei inscripţii de pe o icoană.

Descriere: Biserica este ridicată pe locul numit Pârâul Doamnei, este o construcţie din lemn, de formă dreptunghiulară de dimensiuni modeste: 9,5 m lungime şi 4,75 m lăţime. Lemnul folosit a fost bradul, cu tălpile şi uşorii din lemn de paltin. Deasupra intrării are un turn clopotniţa de formă pătrată şi acoperiş piramidal.

Pictura: Pictura a fost realizată în ulei de către pictoriţa Maria Popa din Tulcea, în perioada 1982-1984. Tot acum biserica a fost dotată cu mobilierul necesar, din lemn sculptat.

Altele: Dacă, urmare a prigoanei ateiste, după 1960 Mănăstirea Moglăneşti de la Pârâul Doamnei a funcţionat ca metoc al mănăstirii Sfântul Ilie Topliţa cu obşte de călugări, după înfiinţarea Episcopiei Covasnei şi Harghitei, trece sub purtarea de grijă a Episcopiei, cu obşte de maici.