Mănăstirea DOBRIC

Istoricul: În zonă n-a fost niciodată viaţă monahală, Mănăstirea fiind nou înfiinţată în decembrie 1997, iniţiativa aparţinându-i Episcopului Irineu Bistriţeanu de la Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului. Au fost aduse maici din Mănăstirea Brâncoveanu-Olt. Conducerea soborului a fost dată prin decizia Arhiepiscopală monahiei Veronica Cotofana. Aceasta, ajutată de credincioşii ortodocşi din zonă şi de sobor, a amenajat un paraclis în clădirea care a fost folosită ca sediu al CAP-ului.

Descriere: Paraclisul are altar, neluminat, naos şi pronaos. Catapeteasma este din lemn, cu un design modern. Naosul nu are ferestre, este delimitat de pronaos prin doi stâlpi laterali din zid, care susţin arcada bolţii. Pronaosul este luminat de câte două ferestre la sud şi alte două la nord. Pardoseala este de ciment. Are un pridvor închis. Uşa de la intrare este din lemn, cu geam în partea superioară. Clădirea este electrificată.