Mănăstirea CORBII DE PIATRĂ din Judetul: Argeş, localitatea: CORBI

Accesul:

Este situată la 55 km nord de oraşul Piteşti, 32 km N-E de oraşul Curtea de Argeş şi 35 km vest de Câmpulung Muscel. Din Piteşti se circulă pe şoseaua Piteşti-Mărăcineni-Dărmăneşti, Coseşti, Muşeteşti-Domneşti-Stăneşti-Corbi-Slatina (de Argeş),iar din Curtea de Argeş prin Muşeteşti-Domneşti, Stăneşti-Argeş, Poiana Ursului. Am menţionat comunele prin care trec autobuzele de transport public şi capul de linie. Din centrul satului Corbi se merge înapoi circa 800 m până la puntea care traversează la stânga râul Doamnei şi apoi la dreapta pe lângă râu, prima uliţă la stânga duce până la biserică (de la punte circa 600 m). Credincioşi care folosesc mijloacele de transport public pot solicita conducătorilor auto să fie lăsaţi la puntea peste râul Doamnei scutind astfel circa 800 m de mers). Biserica mănăstirii este construită în totalitate sub masivul de piatră numit jgheab, la marginea de răsărit a satului Jgheaburi.